Szukaj

Spotkanie pod Górą Czcibora

Głównym punktem Dni Cedyni, od lat, jest odgrywana inscenizacja bitwy pod Cedynią z 972 roku. Pod Górę Czcibora zjeżdżają z różnych stron Polski miłośnicy epoki wczesnego średniowiecza, którzy zajmują się rekonstrukcją osad rzemieślniczych.

Prezentują oni wiele zawodów, jakimi trudnili się nasi przodkowie. Goście zwiedzający osadę na polanie pod Górą Czcibora mogli spróbować swoich sił, między innymi w filcowaniu, robieniu kolorowych krajek, garncarstwie, przędzeniu oraz mogli spróbować potraw, jakie jadano w tamtych czasach. Dzieci miały nie lada frajdę poznając gry i zabawy, które zajmowały czas wolny najmłodszych z epoki średniowiecza.

Nie inaczej było i w tym roku – pod Górą Czcibora pierwsi wojowie zaczęli rozbijać swoje obozy już na kilka dni przed Dniami Cedyni. Z dnia na dzień powstawała coraz większa osada, która imponowała przejeżdżającym trasą z Cedyni do Osinowa Dolnego.

W weekend, przypadający na 1046 rocznicę bitwy pod Cedynią, osada była już w pełni zbudowana. Rekonstrukcja wioski średniowiecznych wojów, to nie tylko moment odtworzenia słynnej bitwy. Dla miłośników historii jest to czas, kiedy mogą wymienić się między sobą technikami rękodzieła, swoimi doświadczeniami, opowiadać sobie o podróżach i integrować się. Dla nas – osób, które odwiedzali ich wioskę, były to chwile zaspokojenia ciekawości związanej z ich ubiorami czy zajęciami.
24 czerwca 2018 roku – dokładnie 1046 lat od historycznego zwycięstwa Mieszka I i Czcibora nad wojskami margrabiego Hodona, odbyła się wyczekiwana inscenizacja. Rekonstruktorzy zadbali o wspaniałe efekty i narrację. Pogoda nikogo nie odstraszyła. Pomimo deszczu – pod Górą Czcibora zebrały się tłumy zainteresowanych.

Po bitwie nadszedł czas na warsztaty dla dorosłych i dla dzieci. Każdy chętny miał możliwość zmierzenia się z wojem z walce. Dzieci mogły przymierzać stroje dzielnych wojów i wziąć udział w potyczkach.
Takie spotkania, nawiązujące do historii państwa polskiego dają nam wiele satysfakcji i cennych lekcji. Zawsze możemy pogłębiać swoją wiedzę dotyczącą naszych przodków. Profesjonaliści, dla których rekonstrukcja epoki wczesnego średniowiecza jest nie tylko hobby, ale i sposobem na życie, zawsze chętnie odpowiadają na nurtujące uczestników pytania.

Spotkanie pod Górą Czcibora stworzyło również możliwość zakupienia mnóstwa różnych pamiątek i przedmiotów codziennego użytku, w klimacie czasów Mieszka I. Nie brakowało atrakcji ani dla dzieci, ani dla dorosłych.

W inscenizacji bitwy pod Górą Czcibora wygrał Mieszko I z bratem Czciborem – nie mogło być inaczej. Wojowie stoczyli walkę w deszczu. Po zwycięstwie naszych wojsk, zza chmur wyszło słońce na znak radości. Radości ze zwycięskiej bitwy i z tego, że mogliśmy tam być wszyscy razem.

GALERIA

Spotkanie pod Górą Czcibora

Informacje

Dla mieszkańcówDla turystówDla inwestorówPodatki i opłaty lokalneDokumenty strategiczneGmina CedyniaDni CedyniGalerie i multimedia

Na skróty

Imienny wykaz głosowań radnychInterpelacje i zapytaniaSołectwa Gminy CedyniaStowarzyszeniaPlacówki oświatyParafie 

O Cedyni

Bitwa pod CedyniąSzlak CysterskiCedyński Park KrajobrazowyMapa GminyMonitoring